wtorek, 28 lutego 2012

Reggae - sens życia. ♥ - Historia

Chcesz dowiedzieć się trochę o historii reggae ? Przeczytaj tego posta !


Reggae - historia


Decydujące znaczenie w rozwoju reggae miały, działające na przełomie lat 60. i 70. na ulicach Kingston i rywalizujące ze sobą soundsystemy, prowadzone przez producentów muzycznych. Wraz z nadejściem bluebeatu (którego powstanie przypisuje się puzoniście Donowi Drumnondowi) wzrosło zapotrzebowanie na rodzimą muzykę w wykonaniu lokalnych artystów. Poszukiwania muzyczne jamajskich muzyków doprowadziło w krótkim czasie do powstania gatunku, określanego mianem ska. W latach 60. rozwój muzyki jamajskiej wspierany był przez późniejszego premiera Jamajki, Edwarda Seagę, który zorganizował coroczny Festiwal Jamajki, prezentujący osiągnięcia jamajskiej kultury. Festiwal przyczyniał się do wzmocnienia narodowych, wręcz nacjonalistycznych nastrojów w muzyce jamajskiej, gdyż wszystkie konkursowe piosenki miały mówić o wyspie.Po odzyskaniu niepodległości, na Jamajkę zaczęli powracać muzycy, którzy wyemigrowali z kraju przed laty. Wśród nich znalazł się tenorowy saksofonista Tommy McCook, który w 1963 współtworzył największą legendę jamajskiego ska, grupę The Skatalites.Przebój tej ostatniej (My Boy Lollipop) był pierwszą jamajską piosenką, która w 1962 roku zdobyła światową popularność. Muzyka, powstająca w pierwszym okresie rozwoju reggae, określana jest często mianem skinhead reggae, bądź early reggae. W międzyczasie, w jamajskiej muzyce popularnej pojawiło się egzotyczne brzmienie rastafariańskich bębnów nyahbinghi. Od lat 70. muzyka reggae była już mocno związana ideologicznie i często utożsamiana z Ruchem Rastafari. Wśród przebojów, królowały:007 Shanty TownRude BoyRudie O RudieRudie in CourtTrying to Conquer Me. Wiele z tych utworów zdobywało listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a utwór Desmonda Dekkera Israelites był pierwszą piosenką reggae, która zawędrowała na najwyższe miejsce brytyjskiej listy przebojów (1967). W tym samym roku ukazuje się piosenka Do The Reggay grupy Toots and The Matylas, uważana za pierwszy w historii utwór reggae.


Ważne daty:


W 1964 – z pomocą Joe Higgsa  powstaje pierwszy zespół Boba Marleya – Wailing Wailers, w którego skład wchodzili: Junior Brathwait, Peter Tish, Bunny Wailer, Beverley Kelso
Koniec lat 70. przynosi zupełnie nową jakość w muzyce jamajskiej i światowej muzyce elektronicznej. King Tubby tworzy gatunek, określany mianem dub. Dołączają do niego Scientist, Prince Jammy i Lee "Scratch" Perry
    Charakterystyczną cechą muzyki reggae jest wielokrotne wykorzystywanie przez wokalistów jednego riddimi (rytmu), na którym powstaje nawet kilkadziesiąt wersji wokalnych piosenki. Wiązało się to z wysokimi kosztami pozyskania muzyków sesyjnych, w porównaniu z tanimi usługami wokalistów.
Na początku lat 70.U-Rooy (jako pierwszy dee-jay) w studiu Treasure Isle nagrywa swoje toasty. Wkrótce na parkietach rządzą piosenki Wake The Town i (This Station) Rule The Nation.
W 1973 roku Winston Riley tworzy klasyczny rytm Stalag, wydany przez studio Techniques.
11 maja 1981 po przewiezieniu z kliniki doktora Isselsa w Alpach BAwarskich w szpitalu Cedars Of Lebanon w Miami z powodu raka skóry (czerniaka) umiera Bob Marley, ikona muzyki reggae.
W 1985 King Jammy na organkach Casio tworzy riddim Sleng Teng, uważany za początek ery digital dencehall, był to kamień milowy w historii jamajskiej muzyki popularnej. Pierwszym wykonawcą, który nagrał do niego swój wokal był Waune Smith z utworem Under Me Sleng Teng. Do dzisiaj nagrano ok. 200 wokalnych wersji riddimu.

Może wydaje wam się to długie, ale to o ponad połowę skrócona historia Reggae.
Źródło: Reggae - Historia


To na tylee ; P
Chcę powiedzieć jeszcze, że dziś pomalowałam sobie paznokcie w barwy reggae..
Więcej o tym w następnym poście. ; D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz